>Baker City Herald | Baker County Oregon's News Leader

Baker news NE Oregon Classifieds Web
web powered by Web Search Powered by Google

Follow BakerCityHerald.com

AP Sports Video

To view this site, you need to have Flash Player 8.0 or later installed. Click here to get the latest Flash player.

AP Sports Headlines

  • At Boston Marathon, a chance to finally finish
    LITTLE ROCK, Ark. (AP) -- Just one tiny misstep at mile 15 of the Boston Marathon last spring ruined any chance of amputee runner Jeff Glasbrenner breaking four hours....
  • Boston police safely blow up suspicious backpacks
    BOSTON (AP) -- Survivors, first responders and relatives of those killed in the Boston Marathon bombing marked the anniversary Tuesday with tributes that combined sorrow over the loss of innocent victims with pride over the city's resilience in the face of a terror attack....
  • Pistorius trial: Judge sets 2-week adjournment
    PRETORIA, South Africa (AP) -- The judge in the murder trial of Oscar Pistorius ruled Wednesday that proceedings will adjourn for more than two weeks after Thursday and resume again on May 5....
  • Obama has silent moment for Boston bombing
    WASHINGTON (AP) -- President Barack Obama is paying tribute to the victims of the Boston Marathon bombing on its first anniversary with a moment of silence in the Oval Office....

Recent article comments

Powered by Disqus

Home arrow Sports arrow Local Sports arrow Baker swimmers earn 11 firsts at John Day

Baker swimmers earn 11 firsts at John Day

JOHN DAY — Baker Barracudas swimmers earned 11 firsts recently at a summer swim meet at John Day.

Baker, coached by Kim Pointer and Laurie Wittich, took 21 swimmers — 18 girls and three boys.

Baker’s 10-and-under 100-yard medley relay team of Mary Rushton, Eva Jones-Bedolla, Carson Lien and Cherity Rushton placed first.

Other firsts in the 8 and under division were by Dallas Hardesty in the 50 freestyle and 100 IM, Riana Scott in the 25 breaststroke and 25 butterfly, Mahonri Rushton in the 25 backcrawl.

In the 9-10-year-old division, Baker firsts were by Charity Rushton in the 100 freestyle and 50 butterfly, Jones-Bedolla in the 50 backcrawl, Lien in the 50 breaststroke and 100 IM, and Katie Raley in the 50 backcrawl.

Charlotte Bowers placed first in the 15-18-year-old 200 IM.


John Day Swim Meet

(Baker rresults; times unavailable)

8 and under girls

100 freestyle relay — 2. Baker (Scott, Smith, D. Hardesty, E. Hardesty). 25 freestyle — 2. D. Hardesty. 3. Scott. 6. E. Hardesty. 22. Smith. 50 freestyle — 1. D. Hardesty. 25 backcrawl — 2. D. Hardesty. 25 breaststroke — 1. Scott. 25 butterfly — 1. Scott. 2. E. Hardesty. 100 IM — 1. D. Hardesty.

8 and under boys

50 freestyle — 4. M. Rushton. 25 backcrawl — 1. M. Rushton.

9-10 girls

50 freestyle — 2. Jones-Bedolla. 6. McKim. 100 freestyle — 1. C. Rushton. 2. Jones-Bedolla. 4. Lien. 9. M. Rushton. 50 backcrawl — 1. Jones-Bedolla. 2. Lien. 3. M. Rushton. 6. McKim. 50 breaststroke — 1. Lien. 50 butterfly — 1. C. Rushton. 100 IM — 1. Lien. 2. Jones-Bedolla.

10 and under girls

100 medley relay — 1. Baker (M. Rushton, Jones-Bedolla, Lien, C. Rushton).

11-12 girls

50 freestyle — 7. L. Bowers. 8. Deputy. 9. Raley. 12. S. Bowers. 23. Pointer. 50 backcrawl — 1. Raley. 7. Pointer. 50 breaststroke — 9. Raley. 13. S. Bowers. 14. Deputy. 50 butterfly — 10. Pointer. 100 IM — 7. Raley. 13. Pointer.

11-12 boys

50 freestyle — 3. Fillebrown. 100 freestyle — 4. Fillebrown. 50 breaststroke — 3. Fillebrown. 50 butterfly — 2. Fillebrown. 100 IM — 2. Fillebrown.

12 and under girls

200 freestyle relay — 3. Baker (Raley, S. Bowers, Deputy, L. Bowers). 7. Baker (McKim, Pointer, Lien, Jones-Bedolla).

13-14 girls

50 freestyle — 3. Raley. 17. O’Neal. 100 freestyle — 3. Raley. 11. R. Rushton. 200 freestyle — 9. R. Rushton. 100 backcrawl — 3. Raley. 11. R. Rushton. 100 breaststroke — 7. Raley. 12. O’Neal. 100 butterfly — 11. R. Rushton. 200 IM — 3. Raley.

13-14 boys

100 freestyle — 7. Bowers. 200 freestyle — 6. Bowers. 100 backcrawl — 4. Bowers.

15-16 girls

50 freestyle — 3. Bowers. 12. Fillebrown. 100 freestyle — 4. Bowers. 10. Fillebrown. 200 freestyle — 3. Bowers. 6. Fillebrown. 100 backcrawl — 6. Fillebrown. 100 butterfly — 3. Bowers. 200 IM — 1. Bowers. 9. Fillebrown.

18 and under girls

200 medley relay — 4. Baker (Fillebrown, Raley, R. Rushton, Bowers). 200 freestyle relay — 2. Baker (O’Neal, Fillebrown, Raley, Bowers).

 
blog comments powered by Disqus
News
Local / Sports / Business / State / National / Obituaries / Submit News
Opinion
Editorials / Letters / Columns / Submit a letter
Features
Outdoors / Go Magazine / Milestones / Living Well
Baker Herald
About / Contact / Commercial Printing / Subscriptions / Terms of Use / Privacy Policy / Commenting Policy / Site Map
Also Online
Photo Reprints / Videos / Local Business Links / Community Links / Weather and Road Cams / RSS Feed

Follow Baker City Herald headlines on Follow Baker City Herald headlines on Twitter

© Copyright 2001 - 2014 Western Communications, Inc. All rights reserved. By Using this site you agree to our Terms of Use