AREA TRACK AND FIELD BESTS

April 19, 2001 12:00 am

Area track bests

The top performances in each event for boys and girls track and field athletes from Baker, Powder Valley and Pine-Eagle high schools for the 2001 season, through April 18, are listed here.

Boys

100 Wright (PE), 11.25; Jacobs (B), 11.68; Jayo (B), 12.1; Martin (PV), 12.21; Hensley (B), 12.4; Elwood (B), 12.5; A. Anderson (B), 12.5; DeMastus (B), 12.6; Hendrikson (B), 12.7; Christensen (B), 12.8; E. Anderson (B), 13.1; Strommer (B), 13.2.

200 Wright (PE), 24.1; Martin (PV), 24.3; Jacobs (B), 24.6; Jayo (B), 25.0; A. Anderson (B), 25.9; Q. Anderson (B), 26.4; Ellwood (B), 26.6; E. Anderson (B), 27.3; Collins (B), 29.5.

400 Turner (PV), 52.0; Bond (B), 53.6; Mullins (B), 54.8; Berryman (B), 57.9; Temple (B), 59.3; DeMastus (B) 59.8; Moore (B), 59.8; Koger (PE), 1:00.2; Webb (B), 1:02.8.

800 Turner (PV), 2:02.95; Temple (B), 2:13.3; Casche (PE), 2:13.3; Bond (B), 2:13.5; Curtis (B), 2:16.3; Aguirre (B), 2:16.5; Moore (B), 2:17.3; DeMastus (B), 2:17.8; Curtis (B), 2;18.0; Smith (B), 2:33.8; Kuehl (B), 2:34.93; Kleger (B), 3:00.0; Brendt (B), 3:00.1; Macy (B), 3:05.0.

1,500 Lewis (PV), 4:10.9; Moore (B), 4;36; Curtis (B), 4:39.2; Aguirre (B), 4:45.6; Temple (B), 4:46.7; Anderson (PE), 4:59.1; Kuehl (B), 5:09.1; Smith (B), 5:11; Stephens (B), 5:12; Guyer (B), 5:13.5; Stenberg (PE), 5:30.8; Short (B), 5:55.3; Spriet (B), 5:57; Kleger (B), 5:57; Cook (B), 5:59.

3,000 Lewis (PV), 9:35.3; Moore (B), 9:58.8; Temple (B), 10:11.7; Curtis (B), 10:14; Hensley (B), 10:18.3; Aguirre (B), 10:32.9; Webb (B), 11:12.1; Anderson (PE), 11:27.6; Guyer (B), 10:28.9; Stenberg (PE), 12:27; Kaup (B), 13:26.6.

110 high hurdles Berryman (B), 16.8; Browne (PV), 18.1; Strommer (PE), 20.9; Short (B), 21.5; Hindman (B), 21.9.

300 hurdles Maddox (PV), 41.3; Berryman (B), 42.4; Browne (PV), 44.6; Moore (B), 48.8; Johnson (B), 48.9; Strommer (PE), 51.6; Hindman (B), 52.1; Short (B), 57.0.

400 relay Powder Valley, 45.2; Pine-Eagle, 46.1; Baker, 47.2; Baker, 49.6.

1,600 relay Powder Valley, 3:31.3; Baker, 3:44.2; Baker, 3:56.9; Pine-Eagle, 4:01.5.

Discus Wittich (B), 126-3; N. Huntsman (B), 113-8; Endersby (PE), 101-3/4; Mason (B), 97-1; Uriarte (B), 83-3; Jensen (B), 80-8; Peterson (B), 80-1; Smith (B), 79-11; Spriet (B), 71-9.

High jump Elguezabal (PE), 6-5; Culver (PV), 5-10; McCalden (B), 5-6; Webb (B), 5-4; Christensen (B), 5-0; Grabowski (B), 5-0; Strommer (B), 4-6.

Javelin Uriarte (B), 152-2; N. Huntsman (B), 130-0; Peterson (B), 104-10; Dougherty (B), 99-1; E. Anderson (B), 95-4; Davis (B), 91-11; Black (B), 90-0; R. Huntsman (B), 89-5; Peterson (B), 88-7; Collins (B), 63-2.

Long jump Maddox (PV), 20-3 1/2; Bond (B), 19-8 1/4; Costello (PE), 17-10 1/2; DeMastus (B), 16-11; Hensley (B), 16-11; Grabowski (B), 16-1; Aguirre (B), 14-11; Christensen (B), 14-10; Strommer (B), 14-9; Brandt (B), 10-4.

Pole vault Bingham (PV), 13-3; Strommer (B), 11-6; Christensen (B), 10-0; Johnson (B), 10-0; Q. Anderson (B), 10-0.

Shot put Endersby (PE), 40-7; R. Huntsman (B), 39-3 3/4; N. Huntsman (B), 38-11; Wittich (B), 36-8 1/2; Uriarte (B), 35-7; Q. Anderson (B), 35-5; Peterson (B), 35-3; Mason (B), 34-1/2; Stewart (B), 31-5 1/2; Strommer (B), 30-3 1/2; Christensen (B), 29-11.

Triple jump Tr. Baxter (PV), 40-3; Bond (B), 39-9; To. Baxter (PV), 38-1; DeMastus (B), 36-5; Hensley (B), 35-11; Costello (PE), 34-8; Johnson (B), 32-8 1/4; Guyer (B), 30-5.

Girls

100 J. Ewing (B), 14.1; Chacon (B), 14.6; Grove (B), 15.9.

200 Barker (B), 28.6; G. Bonn (PE), 30.6; J. Ewing (B), 30.9; Borbon (B), 31.2; Berryman (B), 31.7; Chacon (B), 31.8; Grove (B), 35.9.

400 Evans (B), 1:04.9; Barker (B), 1:05.1; Nielson (B), 1:07.1; H. Bonn (PE), 1:07.6; Vergari (B), 1:07.92; R. Curtis (B), 1:08.5; Harris (B), 1:08.8.

800 Vergari (B), 2:30.3; Evans (B), 2:32.4; Jordan (B), 2:32.7; Nelson (PV), 2:36.1; Bishop (PE), 2:42.4; Nielson (B), 2:44.8; A. Curtis (B), 2;46.5; C. Ewing (B), 2:54; Martin (B), 3:01.6.

1,500 Jordan (B), 5:08.3; Harris (B), 5:32.6; Vergari (B), 5:35.6; Schmitt (PE), 5:40.1; A. Curtis (B), 5:48.6; Hearne (PE), 5:58.7; C. Ewing (B), 6:01.6; Linnemeyer (B), 6:37; Grove (B), 7:52.1.

3,000 Jordan (B), 10:54.8; Hearne (PE), 13:22.6.

100 hurdles Hilton (B), 18.1; Bain (PV), 18.53; Peacock (B), 18.56; Romvedt (B), 18.96; Duby (B), 20.4; Johnson (B), 20.5.

300 hurdles Bingham (PV), 47.86; Peacock (B), 54.46; Duby (B), 56.0; Siex (B), 56.5; Romvedt (B), 1:00.9.

400 relay Powder Valley, 54.7; Baker, 54.96; Pine-Eagle, 58.2; Baker, 59.8.

1,600 relay Baker, 4:26.3; Pine-Eagle, 4:29.7; Powder Valley, 4:32.1; Baker, 4:39.

Discus Taylor (B), 99-9; Hughes (B), 79-3 1/2; Langrell (B), 73-10 1/2; Dix (B), 63-1; Lohner (B), 57-5.

High jump Siex (B), 4-10; Russell (PV), 4-8; Nelson (PV), 4-8; Servid (B), 4-2; Romvedt (B), 4-2.

Javelin Dayhoff (PV), 100-0; Johnson (B), 81-3; Black (B), 76-6 1/2; Hughes (B), 68-11; Lohner (B), 67-9; Langrell (B), 62-8; Dix (B), 58-0.

Long jump Bingham (PV), 14-11; Schommer (B), 13-4; Mezger-Sieg (B), 12-9 1/2; Peacock (B), 12-7; Servid (B), 12-5; Bleda (B), 12-0; Daniels (B), 11-11.

Pole vault Black (B), 8-0; Borbon (B), 7-6; Tole (B), 6-6.

Shot put Taylor (B), 33-4; Hughes (B), 29-4; Flynn (B), 26-0; Lohner (B), 23-3; Langrell (B), 21-1 1/4; Dix, 19-7.

Triple jump Taylor (PV), 29-3 1/4; Servid (B), 27-4 1/2; Bleda (B), 27-3 1/2; Schommer (B), 26-5.