Gerry Steele
The Baker City Herald

Friday proved to be a perfect day for a huge high school track and field meet at Baker High School.

Temperatures in the mid-70s, a slight breeze, and plenty of talent highlighted the day at BHS.

A total of 29 schools competed in the Baker Invitational meet that was run much like a college meet with multiple heats in the running events and multiple flights in the field competition.

La Grande won the boys team title, and Nyssa the girls crown.

Baker placed ninth in the boys standings, and 19th in the girls.

Powder Valley was 15th in the boys race, and 21st in the girls.

Pine-Eagle finished 23rd in the boys race.

Jackson Cutler had the best Baker finish, placing fourth in the boys javelin with a toss of 142 feet, 2 inches.

Sydney Younger had the top Baker girls finish, fifth in the long jump with a leap of 15 feet, 7.75 inches.

Powder Valley’s Dawson Smith won the 110 hurdles with a time of 16.82.

Smith also was fourth in the high jump with a jump of 5 feet, 10 inches.

The Baker oval will continue to be busy this weekend.

Friday, the smaller schools will compete in the District 4-1A district meet, starting at 10 a.m.

Saturday, Baker will host the Greater Oregon League district meet, also beginning at 10 a.m.

Baker Invitational

(Baker, Huntington, Pine-Eagle, Powder Valley results)

Boys events

Team scores — La Grande 144.5, Burns 67, Weston-McEwen 65, Ontario 50, Union 31, Nyssa 30.5, Crane 30, Riverside 28, Baker 25, Adrian 25, Harper 21, Elgin 19, Emmett 18, Vale 16, Powder Valley 14.5, Mac-Hi 14, Joseph 13, Pilot Rock 11, Enterprise 11, Griswold 11, Cove 6, Imbler 6, Pine-Eagle 3, Grant Union 2.5, Monument 1.

100 — 5. Hamilton (B), 12.24. 25. Cutler (B), 12.80. 29. Aguilar (PE), 12.88. 32. Woodward (B), 12.98. 48. Chastain (B), 13.70. 57. Nantz (H), 14.76. 61. Heritsch (H), 15.08. 63. Nguyen (H), 16.49. 64. Vannice (PE), 17.01. 65. Klein (H), 24.89.

200 — 5. Hamilton (B), 24.37. 20. Daugherty (B), 25.69. 21. Colton (PV), 25.72. 35. Seggerman (PE), 27.88. 42. McCoy (PE), 29.06. 46. Vannice (PE), 39.98.

400 — 7. Daugherty (B), 55.17. 20. Walker (PE), 57.39. 29. R. Denig (PE), 1:01.17. 31. S. Denig (PE), 1:01.67. 36. Aldrich (PV), 1:03.35. 39. Chastain (B), 1:04.18.

800 — 9. Aguilar (PE), 2:12.62. 15. Keller (B), 2:17.78. 18. Walker (PE), 2:19.14. 19. Benoy (PE), 2:19.31. 25. R. Denig (PE), 2:24.00.

1,500 — 10. Stearns (B), 4:49.63. 12. Cassidy (B), 4:52.20. 15. Benoy (PE), 4:54.12. 25. Gulick (PE), 5:16.53. 26. Couch (B), 5:18.64. 35. Aldrich (PV), 5:51.72. 38. McCoy (PE), 6:11.09.

3,000 — 5. Stearns (B), 10:52.78. 8. Cline (B), 11:08.61. 16. Couch (B), 11:41.41.

110 hurdles — 1. D. Smith (PV), 16.82. 10. Colton (PV), 19.16. 13. Nickens (B), 20.07.

300 hurdles — 15. Grende (PV), 48.51. 18. Nickens (B), 50.46. 20. Robb (B), 50.58.

4x100 relay — 8. Baker, 47.07. 9. Powder Valley, 47.26.

4x400 relay — 6. Pine-Eagle, 4:00.61. 8. Baker, 4:04.22.

Javelin — 4. Cutler (B) 142-2. 6. Villalobos (B), 137-2.

High jump — 4. D. Smith (PV), 5-10. 9. (tie) Cline (B) and Grende (PV), 5-6. 14. Flanagan (B), 5-4. 19. Walker (PE), 5-0.

Pole vault — 9. Cline (B), 11-0. 16. Tibbitts (PV), 9-10. 18. Keller (B), 9-4. 22. Hammans (B), 8-4.

Girls events

Team scores — Nyssa 102, Grant Union 87.5, Pilot Rock 58, La Grande 50, Burns 47, Enterprise 39.6, Adrian 31.93, Joseph 31.2, Ontario 28, Weston-McEwen 26, Union 25, Vale 21.5, Imbler 18, Monument 18, Griswold 17, Elgin 14, Riverside 14, Cove 11.33, Baker 10.6, Mac-Hi 6, Powder Valley 3.33, Emmett 2.

100 — 16. Ramos (B), 14.36. 24. Conant (B), 14.88. 26. Cantrell (PE), 15.18. 35. Polkowske (PV), 15.89. 37. Bensen (B), 16.10. 40. Sease (H), 16.34. 44. Melchior (PE), 16.66. 47. Noble (H), 18.23.

200 — 19. Conant (B), 29.65. 22. Ramos (B), 30.22. 25. Cantrell (PE), 30.87. 27. Cullum (B), 31.04. 40. Simpson (PE), 33.67.

400 — 16. L. Jones (B), 1:08.77. 23. Rice (B), 1:11.11. 27. Carlson-Morrow (B), 1:14.58. 28. Hood (PE), 1:15.32. 33. Vannice (PE), 1:20.05.

800 — 13. Jensen (PE), 2:43.74. 21. Bott (B), 3:05.61. 23. Carlson-Morrow (B), 3:15.75.

1,500 — 17. Bott (B), 6:02.50.

3,000 — 6. P. Jones (B), 15:46.46.

100 hurdles — 18. P. Jones (B), 21.99. 19. Balderas (PV), 22.07.

300 hurdles — 6. L. Jones (B), 53.90. 16. Bingham (PV), 1:02.31.

4x100 relay — 10. Baker, 55.18.

4x400 relay — 9. Baker, 4:39.73. 10. Pine-Eagle, 5:07.92.

Discus — 6. Paul (PV), 98-6.

High jump — 7. Smith (B), 4-8. 8. Stephens (PV), 4-4. 12. (tie) Jensen (PE) and Vannice (PE), 4-6. 25. Hood (PE), 4-2. 28. Polkowske (PV), 4-0.

Pole vault — 8. Stephens (PV), 7-0. 13. Bingham (PV), 6-0.

17187691