Gerry Steele
The Baker City Herald

Baker junior Justin Miller brought home a district championship in the boys 500 freestyle Saturday from the Special District 2-4A swim meet at Madras.

Miller, who placed fifth in the event last year at the Class 4A/3A/2A/1A state meet, finished Saurday’s race in 5:07.85, eight seconds faster than his preliminary time.

Miller qualifies for this year’s state meet Friday and Saturday at Gresham.

Hollie Mays advanced to state in the 50 freestyle and 100 freestyle. Corrina Stadler also advanced in the 100 butterfly.

Three Baker relay teams advanced to state.

The boys 200 freestyle relay of Griffin Stone, Luke Barnes, Zach Wise, Austin Rasmussen and Miller advanced.

The girls 200 medley relay of Eva Jones-Bedolla, Stadler, Carson Lien, Mays, Katie Huntington and Dallas Hardesty advanced.

The girls 400 freestyle relay of Stadler, Lien, Hardesty, Huntington, Mays and Salena Bott also qualified.

Baker finished third in both the boys and girls team standings at Madras.

Special District 2-4A Swim Meet

(Baker results)

Boys team standings — La Grande 378, Molala 184, Baker 131, Madras 120, Catlin Gabel 118, Gladstone 65, Riverdale 60, Nyssa 32, Corbett 2.

200 freestyle — 2. Miller, 1:53.87. 50 freestyle —4. Barnes, 25.00. 8. A. Rasmussen, 26.49. 9. Stone, 26.81. 100 freestyle —5. Barnes, 56.74. 7. Wise, 1:00.76. 8. A. Rasmussen, 1:01.29. 500 freestyle —1. Miller, 5:07.85. 200 freestyle relay — 2. Baker (Stone, A. Rasmussen, Barnes, Miller), 1:41.05. 100 backstroke — 10. Huntington, 1:22.97. 12. N. Rasmussen, 1:25.40. 100 breaststroke —9. Wise, 1:21.74. 400 freestyle relay — 2. Baker (Wise, Stone, Barnes, Miller), 3:48.67.

Girls team standings — Catlin Gabel 329, La Grande 326, Baker 150, Gladstone 114, Corbett 90, Molalla 55, Riverdale 23, Madras 22.

20 medley relay — 3. Baker (Jones-Bedlla, Lien, Stadler, Mays), 2:07.25. 50 freestyle — 2. Mays, 26.31. 8. Lien, 29.38. 12. Hardesty, 31.84. 100 butterfly —3. Stadler, 1:03.90.100 freestyle —2. Mays, 58.65. 12. Hardesty, 1:10.11. 500 freestyle —7. Huntington, 6:11.48. 200 freestyle relay — 5. Baker (Hardesty, Bott, Jones-Bedolla, Lien), 2:07.78. 100 backstroke — 3. Stadler, 1:07.94. 6. Jones-Bedolla, 1:17.85. 100 breaststroke — 7. Bott, 1:27.09. 400 freestyle relay —2. Baker (Stadler, Huntington, Lien, Mays), 4:07.11.

19541359