Baker, Powder Valley and Pine-Eagle competed at the annual La Grande Invitational track and field meet Saturday.

Baker had two individual firsts.

Kale Cassidy won the boys 3,000.

Baker’s girls 4x400 relay team of Sydney Younger, Sydney Keller, Lacey Jones and Emma Baeth also took first.

La Grande Invitational

(Baker, Powder Valley, Pine-Eagle results)

Boys events

Team scores — Unavailable.

100 — 8. Spencer (B), 11.95. 13. Myer (B), 12.18. 15. Flanagan (B), 12.35. 29. Rasmussen (PE), 13.25. 33. Niehaus (B), 13.60. 37. Maddox (PV), 14.02. 41. Zhang (B), 14.78. 42. May (PE), 14.86. 44. Mack-Skeels (PV), 15.97.

200 — 5. Spencer (B), 25.30. 7. Benites (PV), 25.68. 12. Bitzer (B), 26.03. 18. Carlile (PV), 26.84. 23. Simrell (PE), 27.10. 30. McCoy (PE), 29.18. 31. Decker (B), 29.39. 34. Periolo (PE), 31.33. 35. Zhang (B), 31.92. 36. Chavez (PE), 32.24.

400 — 8. Rigeiro (B), 57.57. 10. Rasmussen (PE), 58.30. 15. Stephens (PV), 59.60. 17. Myer (B), 59.70. 18. Niehaus (B), 59.74. 19. Olso (PV), 1:01.18. 20. Butler (PE), 1:01.65. 21. Bolis (B), 1:01.68. 22. Walker (PE), 1:02.12. 24. Seggerman (PE), 1:02.49. 25. Fults (PE), 1:02.53. 26. McCoy (PE), 1:03.73.

800 — 2. Cassidy (B), 2:06.24. 8. Bingham (PV), 2:12.65. 10. Riguiero (B), 2:20.66. 12. Olson (PV), 2:21.81. 13. Rasmussen (PE), 2:23.23. 14. Brown (PE), 2:23.59. 16. Denig (PE), 2:27.36. 21. Seggerman (PE), 2:31.60. 24. Ash (PV), 2:39.47.

1,500 — 6. Cuzick (B), 4:30.33. 7. Brown (PE), 4:42.16. 17. Gross (B), 5:14.82. 20. Ash (PV), 5:18.62. 21. Hatfield (B), 5:26.30. 23. Fetter (PV), 5:31.29.

3,000 — 1. Cassidy (B), 9:29.97. 5. Stearns (B), 9:59.12. 6. Cuzick (B), 10:01.02. 11. Hatfield (B), 11:39.34.

110 hurdles — 5. Lewis (B), 17.54. 6. Robb (B), 18.30. 7. McCall (PV), 18.67. 10. Decker (B), 21.53. 11. Fults (PE), 22.30.

300 hurdles — 5. Robb (B), 46.11.

4x100 relay — 2. Baker, 46.08. 8. Powder Valley, 48.01. 9. Baker, 48.63. 13. Pine-Eagle, 52.16. 14. Pine-Eagle, 54.77.

4x400 relay — 6. Powder Valley, 3:56.31. 12. Pine-Eagle, 4:16.67.

Discus — 18. Norris (PV), 76-2.5. 20. Simrell (PE), 74-0. 27. Newman (PV), 66-6. 28. Nesser (PV), 66-0. 33 Periolo (PE), 62-9.

Javelin — 7. Adams (B), 123-9.5. 10. Rancourt (B), 106-5.5. 13. Spencer (B), 101-3. 17. Nesser (PV), 99-0. 26. Walker (PE), 85-10. 27. May (PE), 85-=6.5. 44. Butler (PE), 66-10. 45. McCall (PV), 65-5.

Shot put — 10. Bitzer (B), 34-11. 18. Nesser (PV), 32-7. 20. Walker (PE), 31-10.5. 25. May (PE), 29-11.5. 31. Simrell (PE), 28-1. 33. Mendell (B), 28-0. 42. Newman (PV), 21-1.5. 44. Mack-Skeels (PV), 17-2.5.

High jump 2.Grende (PV), 5-10. 3. Bradford (B), 5-10. 4. Severson (B), 5-8. 5. Flanagan (B), 5-8. 7. Stone (B), 5-6. 8. Dixon (PV), 5-6.

Long jump — 6. Lewis (B), 18-8.75. 7. Hammans (B), 18-2.75. 14. Krieger (PV), 17-2. 15. Carlile (PV), 16-10.5. 19. Rancourt (B), 16-4.5. 21. Severson (B), 16-3. 22. Stone (B), 16-2.25. 27. Bitzer (B), 15-5.5. 30. Seggerman (PE), 15-2.5. 32. Brown (PE), 15-0.5. 35. Milhollin (PE), 14-5.5. 38. (tie), Niehaus (B), Jesenko (B), 14-1. 42. Zhanng (B), 13-1.5. 43. Periolo (PE), 12-11.

Triple jump — 2. Hammans (B), 39-8.75. 5. Robb (B), 38-5. 7. Flanagan (B), 38-3.5. 11. Lewis (B), 36-10.5. 12. Benites (PV), 36-9. 24. Rancourt (B), 33-8.5. 25. Stone (B), 33-3.

Pole vault — 6. Rushton (B), 9-6.

Girls events

Team scores — Unavailable.

100 — 5. Hellberg (B), 14.03. 7. Zikmund (B), 14.10. 8. B. Blair (PV), 14.15. 9. Daniels (B), 14.21. 10. Ramos (B), 14.27. 13. Conant (B), 14.31. 29. L. Benson (B), 15.06. 34. Palmer (B), 15.49. 38. Cochell (PE), 15.82. 42. Krarup (B), 16.06. 46. Mack-Skeels (PV), 16.33. 47. L. Bingham (PV), 16.23. 51. Shoemaker (PV), 16.91.

200 — 2. Keller (B), 29.14. 8. M. Bingham (PV), 30.47. 16. Cochell (PE), 32.24.

400 — 3. Younger (B), 1:04.19. 5. Keller (B), 1:06.41. 16. Waters (B), 1:12.86. 17. Palmer (B), 1:13.30. 20. Davis (PE), 1:14.34. 22. Shaw (B), 1:16.06. 24. Granhus (B), 1:16.24. 30. Krarup (B), 1:23.47.

800 — 2. Baeth (B), 2:32.59. 6. Lamb (B), 2:43.46. 12. Huntington (B), 3:06.72.

1,500 — 3. Baeth (B), 5:13.07. 7. Downing (B), 5:34.16. 13. Waters (B), 6:07.40. 14. Shaw (B), 6:10.83. 17. Huntington (B), 6:21.02. 18. Granhus (B), 6:21.97. 19. Davis (PE), 6:27.66.

3,000 — 6. Lamb (B), 12:14.88.

100 hurdles — 2. Hellberg (B), 18.17. 3. Downing (B), 18.52. 5. Jones (B), 18.69. 7. Zikmund (B), 19.40. 12. Conant (B), 20.60.

300 hurdles — 3. Downing (B), 53.03. 4. Hellberg (B), 53.93.

4x100 relay — 2. Baker, 54.18. 4. Powder Valley, 54.89. 6. Baker, 57.95. 8. Pine-Eagle, 1:02.17.

4x400 relay — 1. Baker, 4:29.67. 3. Powder Valley, 4:32.96.

Discus — 1. Vannice (PE), 89-9. 13. Cole (PV), 73-1. 14. Hobbs (B), 72-8.5. 17. Pollock (PE), 70-5.25. 21. Zickgraf (B), 64-5.5. 24. Hunt (PE), 62-2.25. 25. Blincoe (B), 61-2. 28. Morgan (PE), 59-0. 32. S. Orr (PV), 55-1.75. 35. Shoemaker (PV), 52-4.75.

Javelin — 6. Allen (PV), 93-7. 7. Pollock (PE), 93-1. 11. Morgan (PE), 85-4.5. 15. Bennett (B), 81-10. 20. Paulsen (B), 78-9. 23. Zickgraf (B), 73-6. 27. S. Blair (PV), 66-10. 34. Blincoe (B), 63-7. 37. Hunt (PE), 59-11. 40. Osborn (B), 57-7.

Shot put — 2. Pollock (PE), 30-6.5. 3. Bennett (B), 29-11.5. 6. Morgan (PE), 28-3. 8. Cole (PV), 27-5. 18 Osborn (B), 23-4.5. 23. S. Orr (PV), 21-7. 24. Hunt (PE), 20-10. 27. Hobbs (B), 20-6.

High jump — 4. Vannice (PE), 4-8. 8. Daniels (B), 4-6. 9. (tie) L. Benson (B), E. Orr (PV), 4-4. 12. A. Benson (B), 4-2.

Long jump — 5. Ramos (B), 14-2.25. 14. Cochell (PE), 11-8.5.

Triple jump — 2. Shaw (B), 27-4.

Pole vault — 2. Keller (B) 9-0. 4. Zickgraf (B) 6-10.

22996369